Взяли участь в урочистостях до 100-річчя від дня народження Івана Лутака

З червня 2019 року в Черкаській обласній філармонії урочисто відзначили 100-річчя від дня народження багаторічного керівника Черкаської області Івана Лутака.

Делегація від Драбівського району, на чолі із заступником голови райдержадміністрації Людмилою Рудик, взяла участь в урочистих заходах.

Іван Кіндратович Лутак був першим очільникам і засновником Черкаської області.  Керівником, який стояв біля витоків формування Черкащини, яка у 1954 році була утворена об’єднанням районів трьох областей України.

«Бути особистістю – означає бути самостійним джерелом дії». Саме такою яскравою особистістю, потужним генератором ідей, талановитим організатором і визнаним лідером запам’ятався мешканцям Черкаської області Іван Кіндратович Лутак. Він віддав справі розвитку регіону 24 роки свого життя. У ті роки Черкащина увійшла в число найрозвиненіших областей СРСР.

ДОВІДКОВО:

Народився Іван Кіндратович 3 червня 1919 року у с. Комарівка на Київщині. 1937 року вступив до Київського сільськогосподарського інституту. Під час Другої світової війни перебував на фронті. Орден Червоної зірки наздогнав його в одному зі шпиталів Кисловодська, де він лікувався після тяжкого поранення.

Після шпиталю працював заступником директора цукрового комбінату, заступником голови Бородянського райвиконкому, другим секретарем Поліського райкому компартії на Київщині, а також першим секретарем Христинівського райкому.

Коли 7 січня 1954 року була утворена Черкаська область, І. К. Лутака обирають головою виконкому обласної ради депутатів трудящих. Саме на цій посаді вдало розкрилися його організаторські здібності, уміння вести роботу масштабно, бачити перспективу.

Як відомо, Черкаська область сформувалася із 30 окраїнних районів Київської, Полтавської, Вінницької і Кіровоградської областей. Здебільшого це були занедбані, не зв’язані між собою території, де населення терпіло велику скруту.

Голова облвиконкому І. К. Лутак особисто зайнявся будівництвом доріг із твердим покриттям. Розгорнулося спорудження підприємств переробної промисловості, тваринницьких комплексів, соціально-культурних об’єктів, організація сільських споживчих товариств.

З кожним роком в області покращувалося виробництво промислової і сільськогосподарської продукції, поліпшувалося обслуговування населення. У лютому 1958 року область була нагороджена орденом Леніна. Таку ж відзнаку одержав і тридцятивосьмирічний голова облвиконкому І. К. Лутак.

У січні 1961 року черкаський голова був переведений на іншу роботу за межами області. Працював у Криму, а потім – у Києві. 27 січня 1976 року І. К. Лутак – перший секретар Черкаського обкому Компартії України. На цій посаді Іван Кіндратович працював майже 13 років. Це був для нього по-справжньому зоряний час. І не тільки тому, що держава увінчала Лутака зіркою Героя, а більше тому, що в ці роки були успішно розв’язані вкрай важливі для області економічні та соціальні проблеми. Була здійснена газифікація області. У промисловості зроблено акцент на розвиток перспективних електронних галузей. Побудовані потужні підприємства. Щороку з’являлися тисячі робочих місць. Активно нарощувалося виробництво продуктів сільського господарства. Центральним було завдання, щоб у найближчі роки кожне село мало дитячий садок, школу, Будинок культури, бібліотеку, медичний пункт. До початку навчального року тоді здавали «під ключ» 12-15 новозбудованих шкільних приміщень. Темпи будівництва житла досягли одного мільйона квадратних метрів на рік.

Жителі Черкас вдячні Івану Кіндратовичу за виявлену велику наполегливість у будівництві нового типового приміщення обласного краєзнавчого музею.

Значну увагу І. Лутак надавав вшануванню пам’яті Тараса Шевченка та популяризації його творчої спадщини. Завдяки йому в області було започатковане проведення Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій».

Він був депутатом Верховної Ради СРСР, УРСР, місцевих рад області. Стиль його роботи, особливо в доборі й плеканні керівних кадрів, вартий наслідування і сьогодні. Багато хто добрим словом згадує своєрідну «школу Лутака».

Крім бойових нагород, за трудові здобутки І. К. Лутака пошановано п’ятьма орденами Леніна із врученням Золотої зірки Героя Соціалістичної Праці, орденами Жовтневої Революції, Трудового Червоного Прапора, «За заслуги», багатьма медалями.

Небагато днів не дожив І. К. Лутак до свого дев’яностоліття. 29 січня 2009 року його не стало. Похований на Байковому кладовищі у Києві.

Іван Кіндратович Лутак був людиною, яка завжди повністю віддавалася справі, постійно наполегливо працювала та змушувала так робити всіх навколо себе. Це був талановитий керівник, який хотів бачити свою Батьківщину і її народ у достатку. Таких людей не забуває суспільство. Ми також пам’ятаємо його добрі справи, зроблені для Черкащини. Не випадково першим почесним громадянином області і міста Черкаси став саме він.

Пройшли роки. Час ще рельєфніше висвітлив масштабність і глибину цієї неординарної особистості, яка своїми помислами й справами, вочевидь, випереджала свою епоху.