Захист прав дітей

 
Підсумки роботи
служби у справах дітей райдержадміністрації у сфері захисту прав та законних інтересів дітей станом на 01.05.2019 року
 
На виконання законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», діяльність служби у справах дітей райдержадміністрації,  спрямована на соціальний захист дітей.
З метою забезпечення реалізації прав дитини на  життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 05.11.2008 №276 діє комісія райдержадміністрації з питань захисту прав дитини.
  Станом на 01.05.2019 року проведено 8 засідань комісії, на яких розглянуто 35 питань, які пов’язані із захистом прав дитини та прийнято  35 рішень,    що стосуються  захисту прав та інтересів дітей, зокрема вирішення спорів між батьками щодо участі у вихованні дитини; про неналежне виконання батьківських обов’язків відносно своїх дітей; про захист житлових та майнових прав дітей; взяття сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах під соціальний супровід.
З метою профілактики правопорушень серед неповнолітніх та для усунення причин і умов, що сприяють вчиненню дітьми правопорушень відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 25.03.2011 № 79 діє координаційна рада райдержадміністрації з питань профілактики правопорушень та злочинності серед неповнолітніх.
Протягом  2019 року проведено 1 засідання та прийнято 2 рішення,  що стосуються неповнолітніх, які схильні до вчинення правопорушень, пропускають  заняття без поважних причин.
Службою у справах дітей  райдержадміністрації спільно з іншими структурними підрозділами райдержадміністрації втілюються в життя плани заходів з виконання в районі  у 2019 році :
-  Загальнодержавної програми «Національний  план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини»;
- Указу Президента України від 16.12.2011 №1163 «Про питання  щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні»;
- щодо реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Драбівському районі на 2019-2026 роки.
 З метою забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав  дітей району за ініціативи служби у справах дітей райдержадміністрації рішенням районної ради від 22.12.2017 № 23-3/УІІ  прийнято районну  програму  профілактики соціального сирітства на 2018- 2020 роки.
Службою у справах дітей райдержадміністрації  у 2019 році  підготовлено 22  проекти розпоряджень. Підготовлено та направлено до суду 2 висновки органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітніх дітей та 6 висновків органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав. На виконання документів, регламентуючих роботу служби, начальником служби у справах дітей райдержадміністрації  у 2019 році видано 52 накази з основної діяльності.
         Протягом 2019 року, відповідно до плану роботи райдержадміністрації службою у справах дітей проведено вивчення роботи 4 виконавчих комітетів сільських, селищних рад, щодо соціального захисту дітей та надано методичні рекомендації.
Працівниками служби у справах дітей  у 2019 році здійснено 1 перевірку  стану утримання дітей в сім’ях усиновителів, 11 – в сім’ях опікунів, піклувальників, 6 – у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 23 - у неблагополучних сім’ях. 
Протягом 2019 року до служби в справах дітей райдержадміністрації звернулося 22 особи. Питання роботи із зверененнями громадян постійно перебувають на контролі в службі в справах дітей райдержадміністрації, вживаються заходи щодо вирішення проблем, піднятих у зверненнях, та надаються детальні роз’яснення заявникам з порушених питань.
Службою у справах дітей  два рази на рік поновлюється банк даних щодо дітей, які знаходяться у несприятливих умовах. Станом на 01.05.2019 в районі проживає 5367 дітей, з них 52 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  126 дітей  виховуються у  неблагополучних сім’ях, 909 дітей – у багатодітних сім’ях та 112 дітей – інвалідів. 
   З метою недопущення негативних проявів у дитячому середовищі, надання допомоги дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, запобігання випадкам загрози життю та здоров’ю дітей службою у справах дітей райдержадміністрації спільно з Драбівським ВП Золотоніського ВП   ГУНП України в Черкаській області, за участю відділу освіти райдержадміністрації,  Драбівської центральної районної лікарні, КЗ Драбівської районної   ради Драбівський Центр первинної   медико-санітарної допомоги» у 2019 році проведено 13  рейдів «Діти вулиці».
Обстежено умови проживання  у  33 неблагополучних сім’ях та  виявлено 9 дітей, залишених без батьківського піклування  (с. Бойківщина - 5 дітей,            с. Жорнокльови – 1 дитина, с. Остапівка – 1 дитина, смт Драбів – 2 малолітніх дитини).  З них 1 дитина тимчасово влаштована до дитячого відділення Драбівської ЦРЛ та 3 дітей влаштовано до КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради»; 3 дітей влаштовані до «Черкаського обласного спеціалізованого Будинку дитини Черкаської обласної ради» та 2 дітей влаштовані у сім’ю родичів. 
Головними причинами влаштування дітей до державних закладів стали бездоглядність дітей та невиконання батьками їх батьківських обов’язків.
З метою правового впливу до батьків, які ухиляються від виконання передбачених  законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей до адміністративної відповідальності           за ст. 184 КупАП (неналежне виконання батьківських обов’язків) притягнуто 15 осіб.
Також, протягом звітного періоду проведено 9 рейдів «Підліток».
Перевірено роботу 16 закладів культури та 23 заклади торгівлі.  Складено 2  адміністративні протоколи за ст.156 КУпАП (продаж алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім) притягнуто 2 особи (с. Бойківщина,              с. Драбово-Барятинське).
 
Дані про позбавлення батьківських прав
Рік
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
Кількість батьків позбавлених батьківських прав
2
1
3
1
1
-
4
Кількість дітей, залишених без батьківського піклування, у результаті позбавлення батьківських прав
5
1
5
2
2
-
5
 
Одним з важливих напрямків роботи служби у справах дітей райдержадміністрації є проведення профілактичної роботи з  неповнолітніми, які навчаються в професійно - технічних навчальних закладах та без поважних причин не відвідують дані заклади, протягом  2019 року надійшло 3  клопотання про надання дозволу на відрахування дітей, з яких  після проведеної роботи 3 дітей повернуто на навчання до професійно-технічних навчальних закладів.    Також, значна увага приділяється підвищенню правової  обізнаності неповнолітніх. Працівники служби у справах дітей беруть участь у зустрічах з учнями загальноосвітніх шкіл району на правову тематику, диспутах, «круглих столах».   
   
 На первинному обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває  51 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, що становить 0,9 % від загальної кількості дитячого населення (5367 дітей), з них:
  • 43 дітей  (84 %) влаштовано в сімейні форми виховання, з них 33 дітей   – в родинах опікунів, піклувальників, 2 дітей   – у ПС та 7 дітей   – у ДБСТ, 1 дитина - в сім’ї родичів;
  • 8 дітей (16 %) перебуває у державних закладах (2 дитини - Смілянський  дитячий будинок-інтернат, 4 – КЗ Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради, 1- КЗ Черкаський обласний спеціалізований Будинок дитини, 1 – студент).
Протягом 2019 року у районі посиротіло 8 дітей.
 
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,
первинного обліку Драбівського району
                                                                                                                
Всього
Опіка, піклування
Прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу
Інтернатні заклади
ВНЗ,ПТНЗ
51
34
9
7
1
%
66 %
18 %
14 %
2%
 
Кількість посиротілих дітей
                                                                                                                
Рік
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
Сироти
1
6
4
-
2
2
3
Позбавлені батьківського піклування
3
1
4
6
2
-
5
Всього
4
7
8
6
4
2
8
 
Протягом 2019 року службою у справах дітей забезпечено функціонування системи моніторингового нагляду за захистом прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти», як електронного банку даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (51 дитина), і дітей, які опинились у складних життєвих обставинах (29 дітей). До електронної бази введено обліково-статистичні картки та фотографії  80 дітей вказаних категорій. 
У районі сформована база даних кандидатів в усиновлювачі. На обліку перебуває 1 сім’я в кандидати на усиновлення.
На території району проживає 15 сімей, які усиновили 18 дітей, з них 3 сім’ї усиновили по 2 дітей.
На території району проживає 52 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 1% від загальної кількості дитячого населення (5367).
Найпоширенішою формою сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування залишається опіка, піклування. На території району в сім’ях опікунів, піклувальників проживає  33 дітей даної категорії.
У районі  створено і функціонує 4 прийомні  сім’ї, які виховують 5 дітей, позбавлених батьківського піклування  та 2 дитячі будинки сімейного типу, в яких виховується 14  статусних дітей та 1 особа з числа дітей-сиріт.
У  цьому році  дитячий будинок сімейного типу сформований на базі  родини  Перехрест  з с. Нехайки  поповнився  1 дитиною, позбавленою батьківського піклування даний час в сім’ї виховується 10  статусних  дітей. 
Відповідно до прогнозованих показників служби у справах дітей райдержадміністрації у 2019 році заплановано створення 1 прийомної сім’ї та влаштування 2 дітей, позбавлених батьківського піклування.  На даний час є кандидати  на створення прийомної сім’ї, які пройшли навчання у Черкаському обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
 
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,
які проживають на території Драбівського району
 
                                                                                                         Всього
Опіка, піклування
Прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу
52
33
19
%
63%
37%
 
        Забезпечено  стовідсоткову виплату державної допомоги на утримання дітей, які перебувають під опікою, піклуванням, які виховуються у прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу  та грошового забезпечення батькам-вихователям  та прийомним батькам. Заборгованість  з виплати зазначеного виду допомоги в районі відсутня.    
 
 
 
Начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Л.Г.Гайдай