Захист прав дітей

Підсумки роботи
служби у справах дітей райдержадміністрації у сфері захисту прав та законних інтересів дітей станом на 01.04.2018 року
 
  На виконання законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», діяльність служби у справах дітей райдержадміністрації,  спрямована на соціальний захист дітей.
З метою забезпечення реалізації прав дитини на  життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 05.11.2008 №276 діє комісія райдержадміністрації з питань захисту прав дитини.
  Протягом 2018 року проведено 2 засідання комісії, на яких розглянуто 14 питань, які пов’язані із захистом прав дитини та прийнято  14 рішень,    що стосуються  захисту прав та інтересів дітей, зокрема вирішення спорів між батьками щодо участі у вихованні дитини; про неналежне виконання батьківських обов’язків відносно своїх дітей; про захист житлових та майнових прав дітей; взяття сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах під соціальний супровід.
З метою профілактики правопорушень серед неповнолітніх та для усунення причин і умов, що сприяють вчиненню дітьми правопорушень відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 25.03.2011 № 79 діє координаційна рада райдержадміністрації з питань профілактики правопорушень та злочинності серед неповнолітніх.
Протягом  2018 року проведено 1 засідання та прийнято 2 рішення,  що стосуються неповнолітніх, які схильні до вчинення правопорушень, пропускають  заняття без поважних причин.
Службою у справах дітей  райдержадміністрації спільно з іншими структурними підрозділами райдержадміністрації втілюються в життя плани заходів з виконання в районі  у 2018 році :
 -  Загальнодержавної програми «Національний  план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини»;
- Указу Президента України від 16.12.2011 №1163 «Про питання  щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні».
З метою забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав  дітей району за ініціативи служби у справах дітей райдержадміністрації рішенням районної ради від 22.12.2017 № 23-3/УІІ  прийнято районну  програму  профілактики соціального сирітства на 2018- 2020 роки.
Службою у справах дітей райдержадміністрації  у 2018 році  підготовлено 5 проектів розпоряджень. Підготовлено та направлено до суду 2 висновки органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітніх дітей та 2 висновки органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав. На виконання документів, регламентуючих роботу служби, начальником служби у справах дітей райдержадміністрації  у 2018 році видано 27 наказів з основної діяльності.
         Протягом 2018 року, відповідно до плану роботи райдержадміністрації службою у справах дітей проведено вивчення роботи 3 виконавчих комітетів сільських, селищних рад, щодо соціального захисту дітей та надано методичні рекомендації.
         Працівниками служби у справах дітей  у 2018 році здійснено 5 перевірок  стану утримання дітей в сім’ях усиновителів, 10 – в сім’ях опікунів, піклувальників, 6 – у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 23 - у неблагополучних сім’ях. 
         Протягом 2018 року до служби в справах дітей райдержадміністрації звернулося 12 осіб та  надійшло 3 письмові звернення. Питання роботи із зверененнями громадян постійно перебувають на контролі в службі в справах дітей райдержадміністрації, вживаються заходи щодо вирішення проблем, піднятих у зверненнях, та надаються детальні роз’яснення заявникам з порушених питань.
Службою у справах дітей  два рази на рік поновлюється банк даних щодо дітей, які знаходяться у несприятливих умовах. Станом на 20.03.2018 в районі проживає 5295 дітей, з них 56 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  122 дітей  виховуються у  неблагополучних сім’ях, 909 дітей – у багатодітних сім’ях та 112 дітей – інвалідів.  За даними Головного управління статистики у Черкаській області на Черкащині проживає 203 095 дітей. Щороку кількість дитячого населення зменшується майже на 1 тисячу.
   З метою недопущення негативних проявів у дитячому середовищі, надання допомоги дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, запобігання випадкам загрози життю та здоров’ю дітей службою у справах дітей райдержадміністрації спільно з Драбівським ВП Золотоніського ВП   ГУНП України в Черкаській області, за участю відділу освіти райдержадміністрації,  Драбівської центральної районної лікарні, КЗ Драбівської районної                                               ради Драбівський Центр первинної   медико-санітарної допомоги» у 2018 році проведено 11  рейдів «Діти вулиці».
Обстежено умови проживання  у  23 неблагополучних сім’ях та  виявлено 5 дітей, залишених без батьківського піклування  (с. Нехайки - 2 малолітніх дітей,    с. Безбородьки – 1 дитина, с. Коломиці – 2 дітей).  Діти влаштовані до  КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради».
На даний час у  КЗ Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради перебуває 9  дітей з нашого району (смт Драбів -1, с.Драбове –Барятинське -2, с.Нехайки -3, с.Безбородьки -1, с.Коломиці -2).
У Черкаському обласному спеціалізованому Будинку дитини Черкаської обласної ради перебуває  1 дитина (с. Мойсівка).
Головними причинами влаштування дітей до державних закладів стали бездоглядність дітей та невиконання батьками їх батьківських обов’язків.
             З метою правового впливу до батьків, які ухиляються від виконання передбачених  законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей до адміністративної відповідальності           за ст. 184 КупАП (неналежне виконання батьківських обов’язків) притягнуто 6 осіб.
Також, протягом звітного періоду проведено 8 рейдів «Підліток».
Перевірено роботу 8 закладів культури та 12 закладів торгівлі. Слід звернути увагу  виконкомам Бирлівської та Яворівської   сільських рад щодо обмеження перебування неповнолітніх у громадських місцях і забезпечення контролю за роботою закладів торгівлі та режим роботи даних закладів.         
      На засіданні  координаційної ради райдержадміністрації з питань профілактики правопорушень та злочинності серед неповнолітніх  прийнято  рішення від 23.02.2018 № 2 «Про роботу виконкомів сільських, селищних рад щодо обмеження перебування неповнолітніх осіб у громадських місцях та забезпечення контролю за роботою закладів торгівлі» та направлено для відповідного реагування  головам сільських, селищних рад.
 
Дані про позбавлення батьківських прав
Рік
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
Кількість батьків позбавлених батьківських прав
5
2
1
3
1
1
-
Кількість дітей, залишених без батьківського піклування, у результаті позбавлення батьківських прав
7
5
1
5
2
2
-
 
Одним з важливих напрямків роботи служби у справах дітей райдержадміністрації є проведення профілактичної роботи з  неповнолітніми, які навчаються в професійно - технічних навчальних закладах та без поважних причин не відвідують дані заклади, протягом 2018 року надійшло 2  клопотання про надання дозволу на відрахування дітей, з яких  після проведеної роботи 2 дітей повернуто на навчання до професійно-технічних навчальних закладів.            Також, значна увага приділяється підвищенню правової  обізнаності неповнолітніх. Працівники служби у справах дітей беруть участь у зустрічах з учнями загальноосвітніх шкіл району на правову тематику, диспутах, «круглих столах».   
         У 2018 році зафіксовано 1 факт  вчинення психологічного насильства стосовно неповнолітньої дитини (с. Демки).
По даному факту вчинення насильства до неповнолітнього було проведено ряд заходів, а саме:
  • неповнолітнього взято на облік як дитину, яка опинилася в складних життєвих обставинах та внесено дані до ЄІАС «Діти»;
  • ініційовано притягнення батьків до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків;
  • направлено клопотання  до  районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді про взяття даної сім’ї  під соціальний супровід.
 Пріоритет влаштування дітей, які за різних життєвих обставин залишились поза увагою й піклуванням рідної сім’ї, набув норм закону і передбачає, що за умови позбавлення дитини батьківського піклування орган опіки та піклування вживає вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім’ї громадян України – на усиновлення, під опіку або піклування, у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.
 На первинному обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває  46 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 0,9 % від загальної кількості дитячого населення (5295 дітей), з них:
  • 43 дітей  (93 %) влаштовано в сімейні форми виховання, з них 35 дітей   – в родинах опікунів, піклувальників, 2 дітей   – у ПС та 6 дітей   – у ДБСТ;
  • 3 дітей (7 %) перебуває у державних закладах (1 дитина - Смілянський  дитячий будинок-інтернат, 1 – КЗ Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради, 1 – студент  Смілянського коледжу харчових технологій ).
Протягом 2018 року у районі не посиротіло жодної дитини
 
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,
первинного обліку Драбівського району
                                                                                                                
Всього
Опіка, піклування
Прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу
Інтернатні заклади
ВНЗ,ПТНЗ
46
35
8
2
1
%
76,1%
17,4 %
4,3 %
2,2%
Кількість посиротілих дітей
                                                                                                                
Рік
2012
2013
2014
 2015
2016
2017
2018
Сироти
1
1
6
4
-
2
-
Позбавлені батьківського піклування
5
3
1
4
6
2
-
Всього
6
4
7
8
6
4
-
 
Протягом 2018 року службою у справах дітей забезпечено функціонування системи моніторингового нагляду за захистом прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти», як електронного банку даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (46 дітей), і дітей, які опинились у складних життєвих обставинах (22 дітей). До електронної бази введено обліково-статистичні картки та фотографії  68 дітей вказаних категорій.
На території району проживає 56 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 1% від загальної кількості дитячого населення (5295).
Найпоширенішою формою сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування залишається опіка, піклування. На території району в сім’ях опікунів, піклувальників проживає  37 дітей даної категорії.
 У районі  створено і функціонує 4 прийомні  сім’ї, які виховують 5 дітей, позбавлених батьківського піклування  та 2 дитячі будинки сімейного типу, в яких виховується 14  статусних дітей.  
У  цьому році  дитячий будинок сімейного типу сформований на базі  родини Перехрест  з с. Нехайки  поповнився  1 дитиною-сиротою, на даний час в сім’ї виховується 9  статусних  дітей.  
Відповідно до прогнозованих показників служби у справах дітей райдержадміністрації у 2018 році заплановано створення 1 прийомної сім’ї та влаштування 2 дітей, позбавлених батьківського піклування.  На даний час є кандидати  на створення прийомної сім’ї, які проходять навчання у Черкаському обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
 
 
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,
які проживають на території Драбівського району
 
                                                                                                         Всього
Опіка, піклування
Прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу
56
37
19
%
66%
34%
 
        Забезпечено  стовідсоткову виплату державної допомоги на утримання дітей, які перебувають під опікою, піклуванням, які виховуються у прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу  та грошового забезпечення батькам-вихователям  та прийомним батькам. Заборгованість  з виплати зазначеного виду допомоги в районі відсутня.
 
 Начальник служби у справах
 дітей райдержадміністрації                                              Л.Г.Гайдай