Захист прав дітей

Підсумки роботи
служби у справах дітей райдержадміністрації у сфері захисту прав та законних інтересів дітей станом на 20.07.2018 року
 
 На виконання законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», діяльність служби у справах дітей райдержадміністрації,  спрямована на соціальний захист дітей.
З метою забезпечення реалізації прав дитини на  життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 05.11.2008 №276 діє комісія райдержадміністрації з питань захисту прав дитини.
  Протягом 2018 року проведено 5 засідань комісії, на яких розглянуто 28 питань, які пов’язані із захистом прав дитини та прийнято  28 рішень,    що стосуються  захисту прав та інтересів дітей, зокрема вирішення спорів між батьками щодо участі у вихованні дитини; про неналежне виконання батьківських обов’язків відносно своїх дітей; про захист житлових та майнових прав дітей; взяття сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах під соціальний супровід.
З метою профілактики правопорушень серед неповнолітніх та для усунення причин і умов, що сприяють вчиненню дітьми правопорушень відповідно до розпорядження райдержадміністрації від 25.03.2011 № 79 діє координаційна рада райдержадміністрації з питань профілактики правопорушень та злочинності серед неповнолітніх.
Протягом  2018 року проведено 2 засідання та прийнято 4 рішення,  що стосуються неповнолітніх, які схильні до вчинення правопорушень, пропускають  заняття без поважних причин.
Службою у справах дітей  райдержадміністрації спільно з іншими структурними підрозділами райдержадміністрації втілюються в життя плани заходів з виконання в районі  у 2018 році :
 -  Загальнодержавної програми «Національний  план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини»;
- Указу Президента України від 16.12.2011 №1163 «Про питання  щодо забезпечення реалізації прав дітей в Україні».
З метою забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав  дітей району за ініціативи служби у справах дітей райдержадміністрації рішенням районної ради від 22.12.2017 № 23-3/УІІ  прийнято районну  програму  профілактики соціального сирітства на 2018- 2020 роки.
         Працівниками служби у справах дітей  у 2018 році здійснено 5 перевірок  стану утримання дітей в сім’ях усиновителів, 10 – в сім’ях опікунів, піклувальників, 6 – у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 23 - у неблагополучних сім’ях. 
         Протягом 2018 року до служби в справах дітей райдержадміністрації звернулося 29 осіб та  надійшло 3 письмові звернення. Питання роботи із зверененнями громадян постійно перебувають на контролі в службі в справах дітей райдержадміністрації, вживаються заходи щодо вирішення проблем, піднятих у зверненнях, та надаються детальні роз’яснення заявникам з порушених питань.
Службою у справах дітей  два рази на рік поновлюється банк даних щодо дітей, які знаходяться у несприятливих умовах. Станом на 20.07.2018 в районі проживає 5295 дітей, з них 56 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  122 дітей  виховуються у  неблагополучних сім’ях, 909 дітей – у багатодітних сім’ях та 112 дітей – інвалідів.   
    Обстежено умови проживання  у  43 неблагополучних сім’ях та  виявлено 13 дітей, залишених без батьківського піклування  (с. Нехайки - 2 малолітніх дітей,    с. Безбородьки – 1 дитина, с. Коломиці – 2 дітей, с.Рождественське -2 дітей, с.Бойківщина – 5 дітей, с.Нехайки – 1 дитина). З них, 5 дітей тимчасово влаштовано до дитячого відділення Драбівської ЦРЛ, 7 дітей влаштовані до  КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» та 1 дитина до Черкаського обласного  спеціалізованого Будинку дитини Черкаської обласної ради .
На даний час у  КЗ Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради перебуває 9  дітей з нашого району (смт Драбів -1, с.Рождественське -2, с.Нехайки -3, с.Безбородьки -1, с.Коломиці -2).
У Черкаському обласному спеціалізованому Будинку дитини Черкаської обласної ради перебуває  2 дітей (с. Мойсівка, с.Нехайки).
Головними причинами влаштування дітей до державних закладів стали бездоглядність дітей та невиконання батьками їх батьківських обов’язків.
             З метою правового впливу до батьків, які ухиляються від виконання передбачених  законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей до адміністративної відповідальності           за ст. 184 КупАП (неналежне виконання батьківських обов’язків) притягнуто 14 осіб та подано позов органу опіки та піклування про позбавлення батьківських прав  2 осіб стосовно 3 малолітніх дітей.
 
Дані про позбавлення батьківських прав
 
Рік
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
Кількість батьків позбавлених батьківських прав
5
2
1
3
1
1
-
Кількість дітей, залишених без батьківського піклування, у результаті позбавлення батьківських прав
7
5
1
5
2
2
-
 
 Пріоритет влаштування дітей, які за різних життєвих обставин залишились поза увагою й піклуванням рідної сім’ї, набув норм закону і передбачає, що за умови позбавлення дитини батьківського піклування орган опіки та піклування вживає вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім’ї громадян України – на усиновлення, під опіку або піклування, у прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу.
 На первинному обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває  46 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 0,9 % від загальної кількості дитячого населення (5295 дітей), з них:
  • 44 дітей  (96 %) влаштовано в сімейні форми виховання, з них 36 дітей   – в родинах опікунів, піклувальників, 2 дітей   – у ПС та 6 дітей   – у ДБСТ;
  • 2 дітей (4 %) перебуває у державних закладах (1 дитина - Смілянський  дитячий будинок-інтернат, 1 – КЗ Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради).
Протягом 2018 року у районі  посиротіла 1 дитина, яка влаштована в сімейні форми виховання.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,
первинного обліку Драбівського району
                                                                                                                
Всього
Опіка, піклування
Прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу
Інтернатні заклади
ВНЗ,ПТНЗ
46
36
8
2
-
%
78%
18 %
4 %
-
 
Кількість посиротілих дітей
                                                                                                                
Рік
2012
2013
2014
 2015
2016
2017
2018
Сироти
1
1
6
4
-
2
1
Позбавлені батьківського піклування
5
3
1
4
6
2
-
Всього
6
4
7
8
6
4
1
 
Протягом 2018 року службою у справах дітей забезпечено функціонування системи моніторингового нагляду за захистом прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а саме Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти», як електронного банку даних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (46 дітей), і дітей, які опинились у складних життєвих обставинах (30 дітей). До електронної бази введено обліково-статистичні картки та фотографії  76 дітей вказаних категорій.
На території району проживає 56 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 1% від загальної кількості дитячого населення (5295).
Найпоширенішою формою сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування залишається опіка, піклування. На території району в сім’ях опікунів, піклувальників проживає  37 дітей даної категорії.
 У районі  створено і функціонує 4 прийомні  сім’ї, які виховують 5 дітей, позбавлених батьківського піклування  та 2 дитячі будинки сімейного типу, в яких виховується 14  статусних дітей. 
У  цьому році  дитячий будинок сімейного типу сформований на базі  родини Перехрест  з с. Нехайки  поповнився  1 дитиною-сиротою, на даний час в сім’ї виховується 9  статусних  дітей. 
Відповідно до прогнозованих показників служби у справах дітей райдержадміністрації у 2018 році заплановано створення 1 прийомної сім’ї та влаштування 2 дітей, позбавлених батьківського піклування.  На даний час є кандидати  на створення прийомної сім’ї, які проходять навчання у Черкаському обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,
які проживають на території Драбівського району
 
                                                                                                         Всього
Опіка, піклування
Прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу
56
37
19
%
66%
34%
 
        Забезпечено  стовідсоткову виплату державної допомоги на утримання дітей, які перебувають під опікою, піклуванням, які виховуються у прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу  та грошового забезпечення батькам-вихователям  та прийомним батькам. Заборгованість  з виплати зазначеного виду допомоги в районі відсутня.