Протидія домашньому насильству

Про реалізацію в районі державної політики щодо попередження домашнього насильства та насильства за ознакою статі

На виконання Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» прийнято та реалізується розпорядження районної державної адміністрації (далі - райдержадміністрації) від 19.11.2018 № 276 «Про заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», яким утворено раду райдержадміністрації з питань координації дій щодо запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків (далі - рада).

Протягом звітного періоду 2019 року відбулося 2 засідання ради, де розглянуто питання щодо фактів домашнього насильства, булінгу, а також дотримання чинного законодавства щодо запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.

Структурним підрозділом Драбівської районної державної адміністрації, відповідальним за реалізацію заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству за ознакою статі є сектор у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації.

Сформовано перелік з адресами, номерами телефонів, адресами електронної пошти та даними контактних осіб, відповідальних за реалізацію державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, забезпечено його розповсюдження серед сільських, селищної рад та суб’єктів взаємодії.

Структурні підрозділи райдержадміністрації спільно з органами місцевого самоврядування та правоохоронними органами забезпечують взаємо-інформування та взаємодію виключно згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі».

Протягом звітного періоду 2019 року до сектору у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації надійшло 39 карток обліку факту вчинення насильства (32 повідомлення у відповідному періоді 2018 року). Із них 36 відносно осіб жіночої статі, 3 відносно чоловічої. Зафіксовано 3 випадки вчинення домашнього насильства щодо неповнолітніх дітей та 4 випадки домашнього насильства у присутності малолітніх та неповнолітніх дітей.

В межах повноважень вживалися заходи щодо захисту прав дітей, які стали свідками домашнього насилля. Зокрема, не пізніше однієї доби з дня отримання інформації про випадки вчинення насильства надано 6 повідомлень до районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та 3 повідомлення до служби у справах дітей райдержадміністрації.

Внаслідок отриманої інформації на обліку районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей районної державної адміністрації перебуває 4 родини, в яких виховується 5 неповнолітніх дітей. З них соціальні послуги соціального супроводу отримують 3 сім’ї (4 дитини) та соціальну послугу консультування 1 родина (1 дитина).

За інформацією Драбівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області протягом звітного періоду 2019 року до правоохоронних органів надійшло 124 заяви та повідомлення про факти вчинення домашнього насильства (66 заяв у відповідному періоді 2018 року), з яких у 52 випадках інформацію не підтверджено. За вищевказаними матеріалами складено 72 адміністративні протоколи згідно статті 173-2 КУпАП (з них 12 складено за повторне вчинення домашнього насильства в сім’ї протягом року) та винесено 9 заборонних приписів щодо кривдника.

 

Відділом освіти райдержадміністрації організовано семінари для практичних психологів та соціальних педагогів з питань попередження насильства у дитячих колективах, проводиться постійне консультування учасників освітнього процесу; розповсюджуються інформаційні буклети, матеріали: «Насильство над дитиною: причини і наслідки», «Як виховувати дитину без покарань», «Чому батьки чинять насильство?»,  «Виховуємо прикладом», «Виховання дитини: як вибрати оптимальний стиль?», «Алгоритм дії педагога під час булінгу», «Що таке булінг» та ін.

Соціальні педагоги, громадські інспектори здійснюють соціально-педагогічний супровід сімей, де мають місце випадки вчинення домашнього насильства і насильства за ознакою статі, або в яких існує реальна загроза його вчинення із наданням психологічних, соціально-педагогічних, інформаційних послуг членам сім'ї, в якій було вчинено насильство або існує реальна загроза його вчинення. Постійно ведеться облік дітей, із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах. Щорічно протягом вересня-жовтня здійснюється громадський огляд стану утримання, навчання та виховання категорійних дітей,  обстежуються  матеріально-побутові умови проживання дітей у сім’ях з метою виявлення проблем дитинства.   До інформаційно-просвітницьких заходів школи залучають фахівців, причетних до розв’язання проблем насильсьва. В освітніх закладах  відбуваються щорічно заходи в рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства».

Фахівцями із соціальної роботи районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді станом на 18.10.2019 на територіях 10 сільських рад проведено 33 інформаційно-просвітницькі заходи на тему попередження насильства в сім’ї, охоплено 353 особи, розповсюджено 54 буклети та 43 листівки відповідного змісту.

З 25 листопада по 10 грудня 2019 року планується проведення інформаційно-просвітницьких заходів серед населення в рамках Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства”

Завідувач сектору у справах сім’ї, молоді та спорту       Юлія КРИВОРОТ